imieniny obchodzi: Marty, Marcina, Rafała
     
O GMINIE
OFERTA INWESTYCYJNA
SOŁECTWA
KALENDARZ IMPREZ
Filmy promocyjne Gminy Pszczew
GOSPODARKA ODPADAMI
TURYSTYKA
GMINNY OŚRODEK KULTURY
KINO "PRZYSTAŃ"
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE IM. PSZCZÓŁKI MAI W PSZCZEWIE
ZESPÓŁ SZKÓŁ W PSZCZEWIE
Ośrodek Pomocy Społecznej
Zakład Usług Komunalnych
Zwierzęta bezpańskie
ROK 2010 ROKIEM OBCHODÓW 750-LECIA PSZCZEWA
PSZCZEWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
HISTORIA
SPORT
OGŁOSZENIA
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
GMINY PARTNERSKIE
BUDOWA GMINNEJ INFRASTRUKTURY TELEINFORMATYCZNEJ W GMINIE PSZCZEW
CAF 2006 w Urzędzie Gminy Pszczew
  
Online: 3 odwiedzin: 4951102
  


start » GMINNY OŚRODEK KULTURY » Gminny Ośrodek Kultury
GMINNY OŚRODEK KULTURY

GMINNY OŚRODEK KULTURY
ul. Poznańska 27
66-330 Pszczew
tel./fax (0 95) 7492322
e-mail: goczek[et]pszczew.pl

www.gokpszczew.pl

Dyrektor Ewa Walkowska
________________________________________

Upowszechnianiem kultury w gminie Pszczew zajmuje się przede wszystkim powstały w 1976 r. Gminny Ośrodek Kultury. Jest to instytucja wielofunkcyjna, która prowadzi różnorodną działalność kulturalną. Przy GOK rozwijają się amatorskie zespoły artystyczne, koło literackie, studio piosenki oraz różne koła zainteresowań.


Chlubą działalności kulturalnej gminy jest bogaty kalendarz imprez, podczas których wszystkie wspomniane zespoły prezentują swój dorobek. Opócz miejscowych zespołów pojawiają się artyści z zaprzyjaźnionych gmin, a także wybitni twórcy sceny ogólnopolskiej. Znaczną część organizowanych przez GOK imprez stanowią przedsięwzięcia plenerowe, które adresowane są zarówno do mieszkańców gminy, gości oraz licznie odwiedzających te tereny turystów.

Do stałych pozycji kulturalnych organizowanych przez GOK należą:

·         Pszczewska Dwudziestka - Półmaraton,

·         Festiwal Wsi Sołeckich,

·         Jarmark Magdaleński,

·         Turniej Skata Indywidualnego,

·         Plener Dużej Rzeźby w Drewnie,

·         Pożegnanie Lata,

·         Gminne Dożynki.

Szczegółowy harmonogram można znaleźć w kalendarzu imprez.

 

JARMARK MAGDALEŃSKI
Największą atrakcją szczytu turystycznego w Pszczewie jest Jarmark Magdaleński. Impreza ta jest organizowana w lipcu i trwa dwa dni (sobota i niedziela). Termin Jarmarku zbiega się z odpustem św. Marii Magdaleny, patronki kościoła parafialnego.


Jarmark Magdaleński organizowany jest od roku 1994. Dzisiejszy Jarmark sięga do pszczewskich tradycji średniowiecznych i spełnia wiele rozmaitych funkcji. Przede wszystkim przypomina piękno i kunszt rozmaitych profesji, prezentuje kulturę ludową, piękno folkloru oraz promuje turystykę regionu.


Co roku na pszczewskim Rynku gromadzi się wielka rzesza rzemieślników i rękodzielników, a także mieszkańców gminy, okolic i turystów wypoczywających w Pszczewie. Uczestnicy Jarmarku nie tylko podziwiają owoce pracy twórców ludowych, ale mogą także kupić ich wyroby, które z pewnością staną się wspaniałą pamiątką z tego święta.

Jarmark Magdaleński to nie tylko rzemieślnicy, ale także wspaniała zabawa wraz z zespołami ludowymi. Gminny Ośrodek Kultury współpracuje z artystami miejscowymi, a także zaprasza zaprzyjaźnione zespoły z innych gmin. Chętnych do zaprezentowania się tak licznej publiczności jest zawsze wielu. Wspólną zabawę uświetniają również wspaniałe gwiazdy sceny ogólnopolskiej. Podczas Jarmarku odbywają się także Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy, przedstawienia teatralne, konkurs fryzjerski o Grand Prix św. Magdaleny - patronki fryzjerów polskich oraz zabawy taneczne. Organizatorzy Jarmarku Magdaleńskiego zapewniają, że podczas tej imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszają wszystkich miłośników sztuki ludowej i folkloru oraz wielbicieli dobrej zabawy.

PSZCZEWSKA DWUDZIESTKA
Jedną z wielu imprez sportowych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury jest Pszczewska Dwudziestka. Odbywa się ona w pierswszej dekadzie maja corocznie już od dwudziestu czterech lat. Jest to impreza regionalna, która składa się z wielu różnodystansowych biegów ulicznych dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych oraz głównego biegu na dystansie 21,097 km. Początkowo trasa Pszczew-Świechocin-Pszczew wśród malowniczych pól i lasów wynosiła 20 km, jednak obecnie Pszczewska Dwudziestka zyskała status półmaratonu dzięki zwiększonemu dystansowi.


Impreza ta gromadzi zawsze wielu wielbicieli sportu, zarówno amatorów, jak i stałych uczestników biegów. I chociaż każdy z nich walczy o zwycięstwo, to uczestnicy zawsze podkreślają wspaniałą atmosferę panującą podczas tej imprezy. Doświadczeni biegacze przełamują własne bariery i pobijają życiowe rekordy, a najmłodsi uczestnicy rozwijają w sobie zamiłowanie do sportu.

Każdego lata w Pszczewie goszczą także zespoły folklorystyczne uczestniczące w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze. Ponadto organizowane są różnorodne plenery malarskie, wystawy, spotkania teatralne oraz turniej recytatorski i Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w ramach programu PRO ARTE.
W skład Gminnego Ośrodka Kultury wchodzą:

Muzeum w Pszczewie
"Dom Szewca"
ul. Rynek 19
66-330 Pszczew
tel. 95 749 23 27

Gminna Biblioteka Publiczna
w Pszczewie

ul. Poznańska 27
66-330 Pszczew
tel. 95 749 23 24

Gminna Biblioteka Publiczna
w Pszczewie
Filia w Silnej

Silna 13
66-330 Pszczew
tel. 95 749 23 25

Kino "Przystań"
ul. Poznańska 27
66-330 Pszczew
tel. 95 749 23 26 lub 95 749 23 22

Zespoły artystyczne
ul. Poznańska 27
66-330 Pszczew
tel. 95 749 23 22

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  4  5  

 
wszystkich zdjęć: 30

1  2  3  4  5  
 
«« wstecz
drukuj


zamów subskrypcje
 
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
  

czytaj » | dodaj »

Tutaj znajdziesz firmę lub instytucje które działają w obrębie naszego miasta. Wejdź sprawdź.

Zapraszamy

  
© 2009 - 2018 UG Pszczew. All rights reserved