imieniny obchodzi: Marty, Marcina, Rafała
     
O GMINIE
OFERTA INWESTYCYJNA
SOŁECTWA
KALENDARZ IMPREZ
Filmy promocyjne Gminy Pszczew
GOSPODARKA ODPADAMI
TURYSTYKA
GMINNY OŚRODEK KULTURY
KINO "PRZYSTAŃ"
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE IM. PSZCZÓŁKI MAI W PSZCZEWIE
ZESPÓŁ SZKÓŁ W PSZCZEWIE
Ośrodek Pomocy Społecznej
Zakład Usług Komunalnych
Zwierzęta bezpańskie
ROK 2010 ROKIEM OBCHODÓW 750-LECIA PSZCZEWA
PSZCZEWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
HISTORIA
SPORT
OGŁOSZENIA
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
GMINY PARTNERSKIE
BUDOWA GMINNEJ INFRASTRUKTURY TELEINFORMATYCZNEJ W GMINIE PSZCZEW
CAF 2006 w Urzędzie Gminy Pszczew
  
Online: 4 odwiedzin: 4951172
  


start » GMINNY OŚRODEK KULTURY » Muzeum DOM SZEWCA
GMINNY OŚRODEK KULTURY

Muzeum "Dom Szewca"
Unikalny dom mieszczański z poł. XVIII w., zbudowany z drewna, kryty gontem.
Wewnątrz oryginalna czarna kuchnia i autentyczny warsztat szewski z początku XX w.


EKSPOZYCJA:

- lokalne wykopaliska archeologiczne
- historia Pszczewa
- dawny Pszczew na fotografii i pocztówce

MUZEUM MOŻNA ZWIEDZAĆ:

od 2 maja 2017 r.

od poniedziałku do piątku 12.00 - 14.00

od 15 czerwca:

Poniedziałek – piątek 11.00-13.00

W lipcu oraz sierpniu:

Poniedziałek – piątek 10.00-16.00

Sobota 9.00-14.00

Niedziela 11.00 - 14.00

cena biletów:
 -
ulgowy - 4 zł,
  - 
normalny 5 zł,
                     -
opłata za przewodnika 10 zł.

Poza sezonem po wcześniejszym uzgodnieniu z Gminnym Ośrodkiem Kultury
tel. (095) 749 23 22

W muzeum znajduje się biuro informacji turystycznej.

tel. (0 95) 749 23 27 (w sezonie turystycznym)


Etnografia muzeum

DOM SZEWCA - MUZEUM W PSZCZEWIE otwarte zostało we wrześniu 1984 r.
    Mieści się ono w zabytkowym budynku mieszkalnym, zbudowanym z drewna na wysokiej kamiennej podmurówce z II połowy XVIII wieku. Wyróżnia się spośród innych budynków na pszczewskim rynku także kształtem i proporcjami, określonymi przez kryty gontem, wysmukły dach, stanowiący 2/3 wysokości budowli.
    Badania etnograficzne Ireny Sochackiej wiążą datę budowy z wielkim pożarem Pszczewa w 1631 r., który zniszczył całe miasto. Najstarsze fragmenty budynku - drewniana część ściany frontowej i zwęgłowana z nią drewniana część ściany długiej północnej mogą pochodzić z końca XVII wieku.
Pierwszej poważnej przebudowy dokonano w XVIII wieku, z którego pochodzi izba tylna i przylegająca doń komora. Zwężenia budynku, a tym samym ryglowe fragmenty ściany długiej południowej, mogą się wiązać z przebudową rynku w II połowie XIX wieku. Ówczesne prawo zakazywało budowy domów wąskofrontowych, co powodowało likwidację odstępów między budynkami. Jednak brak dojazdu na podwórze zmusił właściciela do zwężenia budynku. Konstrukcje ryglowa, wieńcowa i sumikowo - łątkowa połączone ze sobą dają dom o rzadko spotykanej konstrukcji. W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku zlikwidowano podcień i przeprowadzono remont komina.

    Przez całe wieki podstawowym zajęciem mieszkańców Pszczewa było małomiasteczkowe, drobne rzemiosło rękodzielnicze, dlatego też znaczna część powierzchni ekspozycyjnej muzeum przeznaczona została na odtworzenie warsztatu i sklepu jego właściciela Feliksa Paździorka.
Z zawodu był on szewcem podobnie jak jego ojciec Stanisław i brat Ignacy. Zajmował się on naprawą, wyrobem i sprzedażą obuwia od lat 90-tych XIX stulecia do 1955 roku. Przez wiele lat był głównym organizatorem życia społeczno - narodowego pszczewskich Polaków, ich przywódcą w obronie przed germanizacją i ograniczaniem praw obywatelskich, wybitnym działaczem spod znaku Rodła. Działał w Towarzystwie Robotników Polskich, polskim Banku Ludowym i Związku Polaków w Niemczech.
Dom, w którym Paździorkowie mieszkali nieco ponad pół wieku nazywano "domem szewca", jednak historia obiektu liczy ponad trzy stulecia i dlatego używane jest także określenie "dom mieszczański". Wnętrze budynku ma układ trzytraktowy. W pierwszym trakcie od głównego wejścia znajdują się dwa pomieszczenia: sklep szewca z regałami na obuwie (otwartym i zamknięty) szyldem i fotografią F. Paździorka i innych działaczy spod znaku Rodła oraz izba, w której obecnie mamy sklepik z pamiątkami i informację turystyczną.
    Połowę szerokości środkowego traktu zajmuje sień z wyjściem bocznym na podwórze, z zamkniętym klapą zejściem do piwnicy i wejściem do sali ekspozycyjnej. Sień łączy się drzwiami z unikalną czarną kuchnią z XVII wieku, zajmującą drugą część środkowego traktu. Jest to centralnie wymurowane pomieszczenie kominowe o wymiarach 3,5x3,5 m i wysokości 8 metrów, zwężające się butelkowo ku górze, mające wyjście nad kalenicą . We wnętrzu znajdują się dwa otwarte paleniska, tj. piec do gotowania i piec do pieczenia chleba, oraz dwa wyloty dymne kominów zainstalowanych z boków dwu izb mieszkalnych.
    Dwa pomieszczenia w trzecim trakcie to dawna izba mieszkalna (świetlica) oraz komora. Szewc urządził swój warsztat w tzw. komorze (było to pomieszczenie przeznaczone na skład różnego rodzaju sprzętu, żywności i odzieży). Charakterystyczny jest kształt tego pomieszczenia - wąski i długi.W warsztacie znajduje się maszyna szewska i prasa z początku XX wieku. Na ścianie kolekcja drewnianych kopyt różnej wielkości, na ławach rozłożone narzędzia szewskie. Warsztat miał 3 stanowiska pracy.
    W dawnej izbie mieszkalnej z belkowanym stropem zdobionym podwójnymi rowkami i rozetą centralną obecnie jest stała wystawa przedstawiająca historię Pszczewa i wystawa fotografii pt. " Dawny Pszczew na fotografii i pocztówce".

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link


zamów subskrypcje
środa
24 października 2018
 
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
  

czytaj » | dodaj »

Tutaj znajdziesz firmę lub instytucje które działają w obrębie naszego miasta. Wejdź sprawdź.

Zapraszamy

  
© 2009 - 2018 UG Pszczew. All rights reserved