imieniny obchodzi: Leon, Ludmiła, Eustachy
     
O GMINIE
OFERTA INWESTYCYJNA
SOŁECTWA
KALENDARZ IMPREZ
Filmy promocyjne Gminy Pszczew
GOSPODARKA ODPADAMI
TURYSTYKA
GMINNY OŚRODEK KULTURY
KINO "PRZYSTAŃ"
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE IM. PSZCZÓŁKI MAI W PSZCZEWIE
ZESPÓŁ SZKÓŁ W PSZCZEWIE
Ośrodek Pomocy Społecznej
Zakład Usług Komunalnych
Zwierzęta bezpańskie
ROK 2010 ROKIEM OBCHODÓW 750-LECIA PSZCZEWA
PSZCZEWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
HISTORIA
SPORT
OGŁOSZENIA
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
GMINY PARTNERSKIE
BUDOWA GMINNEJ INFRASTRUKTURY TELEINFORMATYCZNEJ W GMINIE PSZCZEW
CAF 2006 w Urzędzie Gminy Pszczew
  
Online: 11 odwiedzin: 4403880
  


start » AKTUALNOŚCI » Shalom aleichem! Wyjątkowe spotkanie z kulturą żydowską w Pszczewie
AKTUALNOŚCI

„Żydzi w Pszczewie” to publikacja autorstwa Andrzeja Kirmiela – Dyrektora Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, która została wydana przez Gminę Pszczew w roku 2017. Spotkanie, które odbyło się 7 października 2017 r. w Pszczewie na Sali Widowiskowej przy ul. Zamkowej, było okazją do promocji wydawnictwa i poznania historii Żydów na ziemi Międzyrzeckiej, ale również ciekawym doświadczeniem poznania elementów kultury żydowskiej – kuchni, muzyki.

Dopisali goście – swoją obecnością zaszczyciła nas Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Żarach Alicja Skowrońska, Pani Zofia Plewa – członkini Zarządu Powiatu Międzyrzeckiego, dotarli do Pszczewa również goście z Niemiec i przedstawiciele społeczności żydowskiej.

Po oficjalnym przywitaniu zebranych gości i mieszkańców głos zabrał autor publikacji, który przedstawił przygotowaną prezentację pn. Żydzi na Ziemi Międzyrzeckiej.

Po części naukowej zebrani mieli okazję wysłuchać wyjątkowego koncertu w wykonaniu Aleksandry Idkowskiej – młodej i utalentowanej wokalistki, która zaprezentowała się publiczności zarówno w tradycyjnych pieśniach żydowskich, jak i  standardach muzycznych (m.in. z repertuaru Elli Fitzgerald czy Franka Sinatry).

Po koncercie w  krótkiej prezentacji wystąpiła Pani Irena Kirmiel – autorka większości potraw o ciekawych nazwach (gęsie pipki, czulent), która opowiedziała o składnikach dań i sposobie przygotowania. Nie zabrakło również ciekawostek – kiełbasy wołowej orz sera żółtego, przygotowanego przez Kamila Sieratowskiego według tradycyjnych receptur, a także ryby – karpia smażonego. Nie sposób słowami oddać smaku, zapachu i  klimatu spotkania…

Serdecznie dziękujemy Państwu Irenie i Andrzejowi Kirmielom za ogromny wkład pracy w przygotowanie spotkania – prezentację, potrawy, promocję. Ogromna pasja i zaangażowanie owocuje, czego mamy okazję być uczestnikami. Za możliwość nauki, spróbowania, poznania kultury i historii różnymi zmysłami serdecznie dziękujemy.


Dziękujemy gościom, przedstawicielom mediów i mieszkańcom za obecność, a pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Pszczewie – Zuzannie Śmierskiej, Joannie Misiewicz i Eugeniuszowi Górnemu  za wsparcie organizacyjne, merytoryczne i pomoc w obsłudze technicznej wydarzenia. Osobne serdeczne podziękowania dla Anity Bednarek za wykonanie fotorelacji z wydarzenia i przekazanie zdjęć.


Ciekawą relację można przeczytać na stronie Portalu Internetowego Ziemia Międzyrzecka:
https://miedzyrzecz.biz/aktualnosci/spotkanie-kultura-zydowska/


 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link


zamów subskrypcje
wtorek
20 lutego 2018
 
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
  

czytaj » | dodaj »

Tutaj znajdziesz firmę lub instytucje które działają w obrębie naszego miasta. Wejdź sprawdź.

Zapraszamy

  
© 2009 - 2018 UG Pszczew. All rights reserved